تفاوت «پزشکی اجتماعی» و «جامعه شناسی پزشکی»

پزشکی اجتماعی یکی از تخصص های پزشکی است که در ایران پزشکان عمومی به تحصیل آن میپردازند. جامعه شناسی پزشکی یکی از زیر شاخه های جامعه شناسی است که در ایران در حال حاضر به عنوان یک رشته مجزا وجود ندارد و تنها به عنوان یک درس ارائه میشود.

در پزشکی اجتماعی یک پزشک با نگرش های پزشکی اش به جامعه می نگرد، در حالی که در جامعه شناسی پزشکی، یک جامعه شناس با روش ها و تئوری های جامعه شناختی به بررسی موارد مرتبط با پزشکان می پردازد.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

در پاسخ به نظر یک خواننده محترم، توضیح بیشتری را ذکر میکنم:

 در پزشکی اجتماعی، یک پزشک وارد جامعه میشود، در جامعه شناسی پزشکی، یک جامعه شناس به بیمارستان قدم میگذارد. در صورتی که متن یک مقاله در پزشکی اجتماعی را مطالعه کنید آن را مملو از اصطلاحات پزشکی می یابید، و یک مقاله جامعه شناسی پزشکی، با زبان جامعه شناسی سخن میگوید.

فایده کار یک فارغ التحصیل پزشکی اجتماعی در راستای اهداف پزشکی است یعنی حل یک مشکل عملی نظیر کم کردن یا پیشگیری از یک بیماری. هدف مطالعه یک جامعه شناس پزشکی کسب دانش و آگاهی در خصوص یک فرایند در جامعه است (که این دانش میتواند استفاده هایی داشته باشد، اما یک جامعه شناس قصد سیاست گذاری و ایجاد تحول ندارد. دانشی که او تولید میکند، بعدا میتواند مورد استفاده سیاست گذاران و افراد اجرایی باشد).

شکی نیست که این دو رشته هر دو اهمیت خاص خودشان را دارند، اما از آن جا که خیلی وقتها با همدیگر اشتباه گرفته میشوند این متن را نوشتم. البته پزشکی اجتماعی در حال حاضر در ایران رواج بیشتری دارد و شناخته شده تر است (دست کم برای من زمانی که ایران بودم این گونه بود!)

  
نویسنده : دکتر پوریا صرامی ; ساعت ۱:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٥