تندرستی و ثروت

 برخی موارد که آنها را تز (باور، دیدگاه) نامیده‌ام، در برخی افراد به دلیل فقر فرهنگی یا دست کم بی‌توجهی به سلامتی وجود دارند که ممکن است برای تندرستی مضر باشند. نکته ی جالب این است که گاه وجود این تزها (یا دست کم امکان انجام دادن آنها) با افزایش درآمد افراد رابطه ی مستقیم دارد و به این ترتیب ممکن است بهتر شدن وضعیت مالی افراد، منجر به کوتاه شدن عمر آنها شود!

تز: انجام دادن کارهای بدنی نشانه‌ای از پایین بودن جایگاه اجتماعی است و مقام بالای اجتماعی ایجاب می‌کند که افراد پشت میز نشسته و دستور دهند و یا همیشه از اتومبیل شخصی استفاده کنند!
آنتی تز: به دلیل فایده های بسیار فعالیت های بدنی در سلامت جسم و روح، بهتر است از هر فرصتی برای داشتن تحرک بدنی استفاده کرد.
 
تز: خوردن شکر و محصولات آن (شکلات، شیرینی، کیک) بخشی ضروری از مناسبات اجتماعی است!

آنتی‌تز: جایگزین کردن میوه به جای آنها.
 
تز: داشتن و استفاده از تکنولوژی در سرگرمی (تلویزیون، ماهواره، بازی‌های کامپیوتری) بخشی ضروری از زندگی مدرن است و استفاده از انواع مدرن‌تر و گران‌تر نشانه ی بالاتر بودن جایگاه اجتماعی است!

آنتی‌تز: وسایل مذکور نه تنها به طور مستقیم ممکن است بر اعصاب و روان افراد تاثیر منفی داشته باشند، بلکه به این دلیل که جایگزین ورزش و روابط اجتماعی میشوند مشکل‌ساز می‌گردند. ورزش، مطالعه، روابط اجتماعی و فعالیت‌های علمی و هنری راه‌های بهتری برای پر کردن اوقات فراغت هستند.


تز: استفاده از سیگار و مواد مخدر برای افزایش تمرکز، گریز از غم یا برای تفنن!
آنتی‌تز: استفاده از استراحت، ادبیات و شرکت در فعالیت‌های خیرخواهانه.


تز: پیروی از قانون و احتیاط (بستن کمربند ایمنی، استفاده از کلاه ایمنی ...) نشانه ی ترس و کم تجربگی است!

آنتی تز: پیروی از قانون و احتیاط نشانه ی رشد عقلی و بلوغ اجتماعی است.
 
به لیست مذکور می‌شود باز افزود. این موارد می‌توانند عنوان‌های خوبی برای تحقیقات و پایان نامه‌ها باشند و وجود داشتن و ویژگی‌های آنها را می‌توان در گروه‌های مختلف بررسی کرد، همین طور تاثیر آموزش آنتی‌تزها نیز نکته ی جالبی است.

/ 2 نظر / 23 بازدید
نیم نگاه

جالب بود. اتفاقا من مدتی پیش که یکی از همکاران پیشنهاد کرده بود هر روز یک نفر یک میان وعده برای بقیه همکاران بیاره، پیشنهاد کردم از این به بعد به جای شیرینی و بستنی برای ترویج تغذیه ی سالم میوه بیاوریم. به عنوان نشانه ی حسن نیت، اولین نفر هم خودم بودم که براشون آلبالوی یخی بردم و کلی استقبال شد! روزهای بعد هم بقیه این کار رو کردند. البته یک دور که تمام شد، بازی هم تمام شد. اما واقعیت این است که مقلا شما در مناسبت ها (مثلا موفقیت های شخصی و ...) می توانید به مردم به جای شیرینی میوه بدهید؟ هنجارشکنی یک مقدار هزینه دارد، البته این نیازمند تبلیغات بیشتر چهره به چهره است و به وجود آ مدن یک باور و گرایش عمومی و واقعی به سمت تغذیه سالم. الان واقعا افراد هنوز شیرینی را به میوه ترجیح میدهند.

شهلا

خیلی موضوع جالبی بود مخصوصا واسه کار تحقیق من