تحصیل پزشکان در جامعه شناسی پزشکی

  • من بعد از تحصیلات پزشکی به مطالعه جامعه شناسی پزشکی پرداخته ام.

این امر،یعنی داشتن دانش پزشکی، قطعا کمک بی نظیری به مطالعات جامعه شناسی پزشکی میکند،   اما نه تنها در ایران به دلیل نبودن این رشته تحصیلی مرسوم نبوده است بلکه در انگلستان نیز عملا  فرایند رایجی نیست. شاید بتوان دلایل ذیل را برای این امر در نظر گرفت:

  1. درآمد رشته های علوم پایه نظیر جامعه شناسی در بیشتر موارد کم تر از رشته های کاربردی نظیر پزشکی هستند.
  2. پزشکی و جامعه شناسی از لحاظ بسیاری از مطالب بنیادین (فلسفه علم، تئوری و روش ها) تفاوت دارند. مثلا یک پزشک معمولا به این فکر نمیکند که تحت چه فرایندی یک پدیده که قبلا بیماری محسوب نمی شده، به عنوان یک بیماری معرفی میشود. پزشکان رویکرد خود را مشابه علوم تجربی از قبیل شیمی و فیزیک میدانند. 
/ 6 نظر / 24 بازدید
داود احمدی قيداری

با توجه به قدمت يک قرن و نيمی جامعه شناسی هنوز اين علم در ايران به گونه ای در دانشگاه حضور دارد و مشغول خوراندن ترجمه های متفکران غربی که هيچ دردی از دردهای جامعه فعلی ابران را درمان نمی کند به نظر من حضور هر علمی بنا به احساس نياز است و جامعه امروزی ايران بايستی از رهنمد های آن در سياست گذاری های بهداشتی درمانی از آن استفاده کند

دکتر پوريا صرامی

جناب آقای احمدی متشکر از نظر شما. در تمام سياست گذاری ها بايد از رهنمود های علمی استفاده شود، با شما موافقم. يک نکته اين که اگر در قرن گذشته (آيا واقعا جامعه شناسی در ايران اين قدر قدمت دارد؟) سياست گذاران به نظر جامعه شناسان توجه نکرده اند، جالب است که بررسی شود چرا. آيا تقصير متوجه سياست گذاران بوده يا جامعه شناسان. جامعه شناسی رابطه علم و سياست جالب است. ميشل فوکو تاثير قدرت بر علم را ذکر کرده است، اما اين داستان تاثير علم بر قدرت (داشتن يا نداشتن تاثير) يک بحث ديگری شايد باشد.

داود

سلام آقای دکتر با توجه به ابهامی که در مورد پيام قبلی من وجود داشت اينگونه تصحيح می کنم که اين در جهان قدمت يک قرن و نيمی دارد ولی با اين حساب هنوز اين علم در دانشگاه های ايران حضور دارد و به گونه ای ما نتوانسته ايم در ايران توليد علم بکنيم و نظريه بسازيم .از طرفی در ايران به رشته های علوم انسانی بهایی داده نمی شود و انگیزه خاصی هم در دانشجو بماند که خود وارد جامعه شود و تولید علم کند . از طرفی آقای دکتر من احساس می کنم در جامعه ایران جامعه شناس پزشکی کم داریم شاید به ده نفر هم به لحاظ آماری نرسد یعنی ما نیاز داریم که برای شروع کار در این رشته (جامعه شناسی پزشکی ) ر ساله دانشجویانی به کشور های دیگر برای ادامه تحصیل بفرستیم تا با چارچوب اصلی و متودهای آن اشنا شوند تا بتوانند در ایران به طور رسمی مشغول کار شوند .بنده دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه تهران هستم حدودا دوسالی هست که در این زمینه مطالعه می کنیم و تا حدودی توانسته ام با قالب کلی و متودهای آن که مشترک با جامعه شناسی عمومی است آشنا شوم ولی باز بحث های آن نيز برايم مبهم است

داود احمدی قيداری

پوزش می خواهم نتوانسم به طور کامل در پيام قبلی به طور کامل بحث کنم . من با تازگی مقاله ای تحت عنوان ؛مقايسه تطبيقی جامعه شناختی پزشکی سنتی و مدرن نوشته ام ولی موفق به چاپ آن نشده لم . اگر موافق باشيد می توانم آن را برای شا بفرستم تا شما در مورد آن نظر دهيد .لطفا اگر پذيرفتيد آدرس ميل خود را برايم بفرستيد ببخشيد از اينکه مزاحم شما شدم .

دشتی

سوالات ادوار گذشته و منایع واقعی آزمون MCHE برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این بسته به آدرس زیر مراجعه کنید. www.mchetest.parsiblog.com قبولی و نمره بالای 60 خودتون رو تو آزمونMCHE با این بسته تضمین کنید.

سکینه فتاحی

با سلام و خسته نباشید من دانشجوی ارشد جامعه شناسی هستم و قرار است پایان نامه ام در حیطه جامعه شناسی پزشکی باشد ولی در انتخاب موضوع پایان نامه مشکل دارم ممکنه شما یک موضوع کاربردی و به روز به من معرفی کنید ؟ با تشکر فراوان