سوال و جواب

سوال:

من یک دانشجوی  دندانپزشکی هستم، و دلم می خواد یک مقدار با رشته جامعه شناسی پزشکی آشنا بشم! ولی نمی دونم باید به کجا مراجعه کنم! نه از لحاظ کتابی و نه از لحاظ انسانی! وقتی سرچ کردم با وبلاگ شما برخورد کردم! ممکنه یه کم منو راهنمایی کنید!

جواب:

متشکرم که سوالتان را از من پرسیدید. اگر تمایل به تحصیل در ایران دارید، کار شما کمی مشکل است چون دوره دکترا در ایران مخصوص جامعه شناسی پزشکی وجود ندارد. اما شما میتوانید در پیام نور به تحصیل جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد بپردازید که این کار بالقوه مفید است اما عملا  از محتوای ان دوره خبر ندارم.

در خارج از کشور شما میتوانید با دانشکده های جامعه شناسی تماس بگیرید. تحصیل در انگلستان و استرالیا بر اساس تحقیق است بنابراین شما اگر یک پیش نویس پژوهش داشته باشید و استاد مناسب را پیدا کنید و از همه مهم از عهده پرداخت شهریه بربیایید میتوانید به تحصیل دکترا بپردازید. 

در مورد کتاب، آقای دکتر محسنی کتابی با عنوان جامعه شناسی پزشکی دارند، دکتر لورانس-دنیا کتبی هم کتابی با عنوان جامعه شناسی بیماری و پزشکی ترجمه کرده اند و سرکار خانم دکتر احمد نیا هم (احتمالا با همکاری من)  کتابی را در دست ترجمه دارند. 

منابع انگلیسی هم بسیار زیادند.

پیشنهاد من این است که دانش پایه خود را در زمینه جامعه شناسی افزایش دهید. متاسفانه بسیاری از کتابهای فارسی جامعه شناسی چندان مورد پسند من نبوده اند، و من پیشنهاد میکنم در صورت ممکن از کتاب انگلیسی استفاده کنید. مشکل اصلی بر ترجمه کتابهای فارسی نیست، سرفصلهای بسیاری از کتابهای موجود قدیمی هستند، در حالی که محتوای کتابهای انگلیسی بسیار جدید و به روز تر هستند.

/ 2 نظر / 25 بازدید
دشتی

سوالات ادوار گذشته و منایع واقعی آزمون MCHE برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این بسته به آدرس زیر مراجعه کنید. www.mchetest.parsiblog.com قبولی و نمره بالای 60 خودتون رو تو آزمونMCHE با این بسته تضمین کنید.

الناز محمدی

جامعه شناسی پزشکی نوشته آرمسترانگ جامعه شناسی بیماری ها. نوشته فیلیپ آدام هم کمک زیادی به شما خواهند کرد.